Archívum 2021-2022

Zenés történelmi séta – megénekelt történelem 4.

BY SZABÓ LÁSZLÓNÉ ON 2022.06.07.

Zenés történelmi megemlékezésre hívta az érdeklődőket a Malom Művészeti Műhely a Balassa Bálint-emléktáblához 2022. május 28-án. Az ünnepi eseményre – amely a zenés történelmi séták 4. része volt – Balassa Bálint halálának 428. évfordulóján került sor.1594. május 30-án hunyt el a költő, aki a magyar nyelvű irodalom első jelentős alakja volt. A kalandos életű ifjú Esztergom falai alatt, a török ellen vívott harc során szerzett halálos sérüléseket.

Koditek Pál – az Esztergom Barátainak Egyesülete elnöke – köszöntötte a megjelenteket. Néhány szóval felidézte a hős költő alakját. Balassa Bálint az 1593-ban kirobbanó tizenötéves háború idején csatlakozott a törökök kiűzésére szerveződött keresztény seregekhez. Esztergom váránál váratlanul és hirtelen jelent meg. Előzőleg Pálffy Miklós seregében harcolt a török ellen. Miért jött éppen Esztergomba? Az ország szíve Esztergomban van, ezért fel akarta szabadítani a várost a török uralom alól. A csaknem 50 ezer fős keresztény sereg – amelynek feladata lett volna Esztergomot megszabadítani a török uralom alól – nem volt elég szervezett és rendezett. Több pontról, így a Víziváros délnyugati oldaláról is rohamot indítottak a várbeli török sereg ellen. Ebben a rohamban vett részt Balassa is 1594. május 19-én. Ezen a napon érte az ágyúlövés, amely mindkét lábát a combtőnél találta el. Hibbe (Szlovákia) római katolikus templomában, a családi sírboltban helyezték örök nyugalomra. Esztergomban, a megsebesülés helyszínén – a Mattyasovszky-bástyánál – emléktábla emlékeztet erre az eseményre. A Katona István utcában lévő márvány emléktábla felirata: „E hely közelében a Víziváros ostrománál kapott halálos sebet 1594. május 19-én Kékkői és Gyarmathy Balassa Bálint költő, végvári katona, a magyar nyelvű líra európai rangú megteremtője. Meghalt 1594. május 30-án.”

Az emléktáblát 2004. május 29-én helyezték el. Azóta, évente koszorúzással, zenés-irodalmi és történelmi előadásokkal kiegészített emléksétán idézik fel régészek, történészek vezetésével Bálint úrfi végzetes sebesülésének históriáját. Az emléktáblát Nagy János szobrászművész tervei alapján Németh László kőfaragó készítette el. A „kettétört” márványtábla szimbolikus jelentéssel bír. A szétszakított Magyarországot – anyaország és Felvidék – Balassa Bálint személye kapcsolja össze.

Dr. Prokopp Mária – a művészettörténet professzora, az esztergomi székhelyű Balassa Bálint Társaság elnöke – történelmi előadással emlékezett meg a költőről, amelynek során beszélt Balassa Bálint esztergomi szerepvállalásáról. Rövid, lelkesítő beszédében a költő abbéli vágyát is kihangsúlyozta, amellyel az ember a földi boldogságot, a természet, a haza és nem utolsósorban az Isten szeretetét teszi meg élete fő céljának. A hős költő küzdelmeit példaként állította elénk. „A magyar ember, de különösen az esztergomiak számára nincs lehetetlen!”

A megemlékezés programjába jól illeszkedett a Babits Mihály Általános Iskola tanulóiból alakult kis énekkar műsora. Nyeső Ildikó vezetésével népdalcsokrot adtak elő. Arcson Rafael – színművész – Balassa Bálint költeményeiből szavalt. Balassa költészetének sokszínűségét jól jellemezte a két vers. Az egyiket a szerelmes versek közül, a másikat az istenes versek közül választotta az előadó. Mezősiné Rózsár Erika Villányi Zsolt prózai írását adta elő, amely az összetartozásról szólt. A közös éneklés sem maradt el. Fiedler Éva vezetésével az alkalomhoz kapcsolódó népdalokat énekeltünk.

A történelmi megemlékezés koszorúzással fejeződött be. A következő történelmi séta helyszíne ismét a Bazilika oszlopcsarnoka lesz, a Hunyadi János-szobornál. 2022. július 22-én a nándorfehérvári diadalról és a déli harangszó eredetéről emlékezünk meg.

A fotót Szabó László készítette.

Vizsgaelőadás

BY SZABÓ LÁSZLÓNÉ ON 2022.06.24.

Az Esztergomban működő Kaméleon Színi Stúdió növendékeinek év végi vizsgaelőadására került sor a Szentgyörgymezői Olvasókörben 2022. június13-án. Aldo Nikolaj: Hárman a padon című drámája került bemutatásra.

A Kaméleon Stúdió színészképző vezetője Arcson Rafael okleveles színművész. Aldo Nikolaj darabja három idős ember nyugdíjas napjainak történetét meséli el. Nem ismerik egymást, de lassacskán, ahogy rendre összefutnak a padnál, barátok lesznek. A barátságuk pedig fokozatosan feltölti őket, a kiüresedés érzetét felváltja a valahová tartozás biztonsága, az újonnan felvett szokások megnyugtató rutinja. Ebből a megtalált biztonságból pedig új kalandvágy születik – így elhatározzák, hogy még egyszer, utoljára, belevágnak egy kalandba. A darab néhol nevettető, olykor megrendítő, elgondolkodtató, az emberi lelket megmozgató. Az ifjú színészek és a rendező, Arcson Rafael, igen nagy sikert arattak. Szűnni nem akaró tapssal köszöntük meg a produkciót.

Amikor elcsendesedett a nézőtér, néhány kérdést intéztem a stúdió művészeti vezetőjéhez.

EVID: Milyen cél vezette Önt, hogy létrehozta ezt a színi stúdiót? Miért éppen Esztergomban?

Arcson Rafael (AR): A Kaméleon Stúdiót 2015 januárjában alapítottam meg. Létrehozásának nagyon prózai oka(i) volt(ak). 2014 őszén költöztünk Esztergomba, ugyanis a feleségem itt kapott munkát, mint magyar–ének szakos tanár és drámapedagógus, a Babits Mihály Általános Iskolában. Természetesen, könnyen jöttem vele, hiszen minden tevékenységem (színművész-rendező, tolmács-műfordító és vőfély) olyan, ami nincs helyhez kötve, oda megyek, ahova hívnak. Így esett egyébként, hogy 2015 tavaszán még innen, Esztergomból jártam le Pécsre, hogy rendezzem az Ifjúsági Passiót, amire dr. Udvardy György püspök úr kért fel.

Szóval, miután átköltöztünk ide, és Ildikó belemerült a munkába, az említett rendezésen kívül csak fordítói munkám volt, meg egy-két fellépés a Pécsi Horvát Színházzal.

Maradt a kérdés: mit csináljon egy színész, ha kevés a munkája? A válasz: színházat. Egyelőre azonban erre nem volt lehetőség (kolléga- és helyismerethiány miatt). Így az eggyel kisebbet indítottam, a Stúdiót. Ebben segítségemre volt a Dobó Katalin Gimnázium igazgatója, Smiger András, ugyanis ő adott helyet a munkához.

EVID: Kik vehetnek részt a képzésben? Van-e korhatár?

AR: A képzésben bárki részt vehet 14 éves korhatár felett, aki vállalja a rendszeres munkát. Heti egy alkalommal dolgozunk, kb. 90 percet. Ez persze egy évfolyamot jelent. Több évfolyam más-más napokon dolgozik, olykor más-más helyen is, az igények szerint. A képzés helye szükség szerint több helyre oszlik el, támogatóinknak köszönve. Erre az évadra – végre – sikerült helyrehozni a Kaméleon Színház próbatermét, ez a központi és általános hely, de ugyanakkor tudunk dolgozni a Szentgyörgymezői Olvasókörben (Polgár József igazgató úr első perctől kezdve támogatónk), valamint a dorogi Zsigmondy Vilmos Gimnáziumban. Lőrincz Lívia igazgatónő szívesen segített, ennek következtében lehet, hogy a következő évadban – szeptembertől – ott is indítunk egy tagozatot.

EVID: Milyen foglalkozásokat tartanak?

AR: A foglalkozások többrétűek. Felölelik a színművészet technikai alapjait (légzéstechnika, beszédtechnika, mozgástechnika), a színészi jelenlét megvalósítását (beleélés, tudatos-tudatlan kettős jelenlét), a partnerrel való munkát, a színpadi kapcsolat kiépítését, szcenikát, színháztörténelmet, színházirodalmat, irodalomtörténetet, történelmi kitérőket, pszichológiát. Nagyon sokrétű egy-egy óra. A foglalkozásokra jellemző a komplexitás. Én egyedül foglalkozom a hallgatókkal.

EVID: Mennyi ideig tart a képzés?

AR: A képzés négyéves. Ennyi feltétlenül szükséges, ha valóban eredményt szeretnénk elérni. Ugyanis, nem elég az, hogy tehetséges legyen a tanuló. Rengeteg olyan technikai, gyakorlati dolog van, amit meg kell tanulni, be kell gyakorolni, hogy aztán a tehetséggel feltöltve megszülessen a szerep. Ezek elsősorban az alapvető dolgok, amiknek megvalósítása csupán gyakorlat kérdése. Évadonként két vizsga van, félévi és év végi, ezek az első-második évben még csak etüdök, amelyeket csokorba szedve mutatunk be. A harmadik évben már kisebb jelenetek (kabaré, vásári komédia) adják a vizsgák anyagát, míg a negyedik év végén egy teljes színielőadás a vizsga. Amennyiben a vizsga minősége megüti a mércét (és persze, a hallgatók vállalják), azt a nagyközönség előtt is bemutatjuk.

EVID: Hol lépnek fel?

AR: Minden vizsgát igyekszünk háromszor-négyszer eljátszani, az esztergomi iskolák erre mindig adnak lehetőséget. Ezenkívül alkalmi fellépéseink vannak. Már megszokott, hogy mindig készülünk egy rövid karácsonyi műsorral is. Ezt Esztergom azon templomaiban adjuk elő, amelyek fogadják, de játszottunk már a Város karácsonyi rendezvényén is. S természetesen, ha valamelyik „produkció“ olyan, akkor azt elvisszük Esztergom Városa Öregek Otthonába is.

EVID: Miért választotta ezt a darabot, amit bemutattak?

AR: A darabot, ami a vizsgaelőadás lesz, mindig aszerint választom, hogy kik és hányan vannak a Stúdió hallgatói. Idén egyértelmű volt, hogy két fiú, egy lány a csapat. Hozzá még mindegyikük más-más osztályba jár. Mivel a Kaméleon Stúdió másképpen működik, mint egy hivatásos színház, ahol a szerepnek leginkább megfelelő színészt választják ki a megvalósításra, mint mondjuk, a Kaméleon Színházban. A színészetoktatás alapvető tétele, hogy lehetőleg minden elképzelhető szerep eljátszására készítsük fel a hallgatót. Így aztán természetes, hogy olyan szerepeket is kapnak, amelyek a lehető legmesszebb állnak tőlük. Így gyakorolják be azt, hogy minél jobban bele tudjanak majd bújni a mindenkori szerepek bőrébe. S ez most maradéktalanul megvolt.

EVID: Kik voltak a szereplők?

AR: Kulcsár-Elek Hanga (Ambra) nagyon tehetséges, figyelmes és elkötelezett. Így, habár elsős volt, de minden további nélkül vette az elé állított akadályokat, az eredmény persze nem maradt el: osztályt ugorhatott. Tolnai Balázs (Luigi Lapaglia) már a harmadik évet fejezte be. Emellett Pesten is jár egy színi stúdióba. Nagyon lelkes, feltétlenül színész szeretne lenni, s ehhez meg is van a tehetsége, ő egyébként Tokodaltáróról jár hozzám. Vörös Attila (Bocca Libero) az idén fejezte be a Kaméleon Stúdió negyedik évfolyamát, amiről oklevelet is kapott. Nagyon tehetséges fiatalember, a szerepét kiválóan alakította, bravúrosan teljesített.

EVID: Köszönöm a beszélgetést. Gratulálok az előadáshoz! További sikeres munkát kívánok!

Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ azért, hogy weboldalunk használata során a lehető legjobb élményt tudjuk biztosítani.